מאמרים

לקחת משכנתא

ישנן התחייבויות בחיים עמם אנשים רבים נוטים להפגש. ישנן גם התחייבויות בהן הערך עליו מתחייבים הוא גבוה מהרבה מרוב ההתחייבויות האחרות בחיי בן האדם. ישנו גם השילוב והמפגש בין שתי סוגי התחייבויות אלה, מה שמקשה באופן ספציפי על הפוגש בהן מאחר והן גם הכרחיות אך גם מצריכות מאמץ כלכלי או פיזי רב.

עד כה אלה היו דיבורים באוויר, תאוריות מהחלל, אך אם נכנסים למיקרו, אפשר לקחת את עולם המשכנתא לדוגמא. משכנתא היא לא מעין התחייבות קלילה אשר נלחקת ונחתמת ללא מחשבת תחילה. זו לא הלוואה שלוקחים בכדי לשלם קנס שנגזר על דיני עבודה או לצורך רכישת ריהוט משרדי פשוט למשרד החדש שאדם פרטי הקים בביתו. מדובר על קניית בית או דירה, עם או בלי חצר, והכומים הם כמעט תמיד גבוהים וכמעט תמיד בלתי אפשריים לתשלום בבת אחת. הרי מה הוא כל רעיון מהשכנתא? התחשבות מתוך ידיעה והבנה שלרוב הזוגות הצעירים המתחתנים ומתרחבים בתור משפחה אין את הממון והמזומן בכדי לרכוש בית ולשלם את הסכום בפעם אחת, וברוב המקרים גם לא בפריסה לשלושה או ארבעה תשלומים.

אז מה עושים? מתחייבים. פורסים את תשלום הבית או הדירה על טווח זמן ארוך כשהתשלומים עודם יחסית גבוהים אם משווים לתשלומים חודשיים אחרים (חשבון חשמל, מנוי לעיתון וכל מיני תשלומים קבועים שכאלה) אך בכל זאת אפשריים לתשלום. כך מקבל זוג צעיר שאיננו מבוסס ועמיד אץ היכולת להחזיק ברשותו בית או דירה. היכולת להתחיל לנהל חיי גרעין משפחתי מתוך בסיס ומוקד כלשהו בו אפשר ליצור את הסביבה הביתית, החמה, האוהבת.

המשך מאמר